Planowanie projektu, które łączy ludzi, procesy i narzędzia. Wykorzystując technologię BIM (modelowanie informacji o budynku), BEMO pomaga uczynić budownictwo bardziej zrównoważonym. Dzięki temu, że wszyscy uczestnicy projektu wspólnie pracują na tym samym modelu 3D przy użyciu wirtualnej wizualizacji, zmiany są widoczne dla wszystkich uczestników w czasie rzeczywistym.

Dzięki technologii BIM planowanie projektu staje się bardziej przejrzyste, a przede wszystkim bardziej pewne pod względem kosztów i terminów. Przyczynia się to do oszczędności zasobów i zwiększenia wydajności. BEMO jest pod tym względem absolutnym pionierem w branży i zapewnia wsparcie na każdym poziomie LOD.

Lepsze wspólne budowanie – cyfrowo dzięki BIM

Dane BIM od BEMO do pobrania

[borlabs-cookie id="default" type="content-blocker"][/borlabs-cookie]

Skontaktuj się z nami

Nie możesz znaleźć tego, czego potrzebujesz?

Jako producent produktów systemowych o wysokim stopniu indywidualizacji, BEMO oferuje szeroki zakres parametrycznych danych BIM do bezpłatnego pobrania. Jeśli dodatkowo potrzebujesz obiektów BIM lub informacji na temat cyfrowego planowania z wykorzystaniem technologii BIM, skontaktuj się z naszym zespołem! 

Czym jest BIM (modelowanie informacji o budynku)?
BIM to całościowy proces tworzenia i gromadzenia informacji o obiekcie budowlanym. Technologia BIM opiera się na trójwymiarowym modelowaniu. Model budynku składa się z trójwymiarowych elementów, do których z góry przypisane są atrybuty, takie jak materiał, wymiary lub ceny. Można modelować wszystkie elementy planowania, takie jak substancja budowlana, połączenia lub zawory. Wirtualny model budynku stworzony przy użyciu technologii BIM jest ostatecznie cyfrowym prototypem. W przypadku technologii BIM 4D do trzech wymiarów geometrycznych dochodzi jeszcze wymiar czasowy. Za jego pomocą można zwizualizować czas trwania określonego działania lub postęp określonej fazy budowy. Ułatwia to planowanie, realizację, a później także utrzymanie obiektu. 
Jaka jest różnica między modelowaniem 3D CAD a BIM?
Technologie CAD i BIM wspomagają rejestrację i komunikację intencji projektowych i wykonawczych obiektu budowlanego za pomocą prezentacji rysunkowej. Dzięki temu uczestnicy projektu mają dostęp do wszystkich niezbędnych informacji. Oba procesy zapewniają zatem geometryczną wizualizację budynków lub infrastruktury. Technologia BIM wizualizuje jednak również relacje, metadane i zachowanie wszystkich elementów budynku, tworząc w ten sposób rzeczywisty cyfrowy obraz projektu. Dane te usprawniają planowanie, realizację i przyszłe utrzymanie budynku, czego nie może zaoferować modelowanie 3D w systemie CAD. Ponieważ proces BIM łączy wszystkie plany z różnych obszarów w jeden zestaw danych, wspomaga on tworzenie informacji i zarządzanie nimi we wszystkich fazach projektu budowlanego. Natomiast w przypadku systemu CAD informacje są w mniejszym stopniu ze sobą powiązane i są dostępne w różnych źródłach danych.
Jakie oprogramowanie jest używane do modelowania BIM?
Najpopularniejszym oprogramowaniem BIM jest Revit. Zostało ono opracowane przez firmę Autodesk i jest przeznaczone wyłącznie dla systemu Microsoft Windows. Jednak oprócz Revit istnieją także inne rozwiązania programowe do modelowania BIM. Oto niektóre z nich:

  • Revizto
  • Navisworks (również od firmy Autodesk, przeznaczone głównie do zarządzania projektami)
  • ArchiCAD (oprogramowanie BIM 3D od firmy Graphisoft)
  • Edificius (wymiary 2D i 3D)
  • Autodesk BIM 360
  • Buildertrend
  • BIMObjekt (jedno z niewielu darmowych rozwiązań programowych do treści BIM)
  • BricsCAD BIM

Jakie są zalety BIM?
Wielowymiarowy proces modelowania umożliwia odwzorowanie na jednej platformie obliczeń, symulacji, analiz i raportów dotyczących całego cyklu życia budynku – od planowania i realizacji aż po utrzymanie lub rozbiórkę. Ponadto umożliwia on nie tylko modelowanie 3D, ale w niektórych przypadkach także 4D poprzez dodanie komponentu czasowego. Umożliwia to łatwiejszą ocenę konsekwencji zmian, np. w izolacji. Ponadto technologia BIM pokazuje przewidywane koszty materiałów i robocizny, a także umożliwia obliczenie kosztów utrzymania. Kolejna zaleta: Dzięki modelowaniu BIM wszyscy uczestnicy projektu mogą równocześnie pracować na modelu cyfrowym oraz śledzić zmiany i postępy w czasie rzeczywistym. Plusem jest również fakt, że nowi użytkownicy mogą w dowolnym momencie dodawać nowe informacje, a model pełni funkcję wytycznych dla całego projektu.
Dla kogo technologia BIM jest odpowiednia?
Praca z modelem BIM przynosi korzyści dla wszystkich uczestników projektu budowlanego. Dotyczy to kierowników budowy, architektów, wszystkich wyspecjalizowanych projektantów, firm wykonawczych i dostawców usług budowlanych. Dla każdej grupy docelowej w modelu dostępne są istotne informacje dotyczące poszczególnych zadań. Ponadto wszyscy mogą równolegle edytować dane modelu.
Na co należy zwrócić uwagę podczas pracy z modelami BIM?
Wszyscy użytkownicy oprogramowania powinni być w stanie obsługiwać je zgodnie z wytycznymi producenta. Główne procesy robocze są zwykle opisane w instrukcji obsługi oprogramowania. Zazwyczaj można także skorzystać z działu pomocy technicznej. Podstawowe zasady pracy z modelowaniem BIM są następujące:

  • Zarządzanie informacjami alfanumerycznymi jest powiązane z zarządzaniem obiektami geometrycznymi (poziomy szczegółowości LOD / LOI są regulowane przez BAP).
  • W przypadku każdego modelu używany jest punkt początkowy o tych samych współrzędnych (współrzędne są dostarczane przez BAP).
  • Siatki osi i płaszczyzny muszą być jednoznacznie oznaczone.
  • Jeśli właściwości ulegną zmianie, nie należy usuwać elementów, lecz zaktualizować właściwości elementu.